Loading

Счетоводна къща ДИВЕ Акаунтинг - счетоводство, регистрация на фирми

En

Регистрация на основание чл.97а от ЗДДС – практически насоки и актуални казуси

10 октомври 2024


В днешната ни публикация ние от DIVE Accounting ще обърнем отново внимание на един по-специфичен случай на регистрация по Закона за ДДС, а именно регистрацията на основание чл.97а от този закон. Причината да го направим е, че при нас все по-често постъпват запитвания от всякакво естество във връзка с практическата реализация на тази регистрация. Темата за нас не е нова, публикували сме я отдавна с подробности, които може да откриете ТУК.

Към днешна дата обаче установяваме, че тази тема все още крие известни неясноти относно практическото приложение на този вид специална регистрация. И понеже за нас е важно да бъдем полезни с публикациите си, считаме че е редно да изложим пред нашата аудитория на най-често задаваните ни въпроси. И съответно да отговорим кратко и ясно на тях.

Въпрос 1 – Представляваното от мен дружество е регистрирано доброволно още с подаване на заявление за регистрацията му в Търговския регистър. Предстои ми да започна работа с контрагент от ЕС, който има валиден ДДС номер в собствената си страна. Ще предоставям консултантски услуги на този контрагент. Трябва ли да се регистрирам и на основание чл.97а от ЗДДС?

Отговор: В самото заявление за регистрация на ново дружество съществува опция и за регистрацията му по ЗДДС. Тази регистрация се прави по избор на лицата и основанието за това е чл.100, ал.1 от ЗДДС– доброволна регистрация по ЗДДС. Регистрацията на основание чл.100, ал.1 е регистрация по общия ред на закона и тя покрива изцяло всички останали видове регистрации по този закон. След като дружеството е регистрирано на основание чл.100, ал.1 и към датата на започване на консултантска дейност регистрацията е активна, не следва да се подава заявление за повторна регистрация на основание чл.97а.

Въпрос 2: Дружеството ми е регистрирано единствено на основание чл.97а от ЗДДС. Каква информация трябва да подавам към НАП всеки месец?

Отговор: Всяко данъчно задължено лице (физическо лице или дружество), което притежава регистрация по Закона за ДДС без оглед на какво основание е направена тя, е длъжно да подава към НАП регистри по ЗДДС. Тези регистри включват Справка декларация ведно с дневник за покупките и продажбите. За лицата, които извършват услуги по чл.21, ал.2, заедно с тези регистри се подава и VIES декларация. Това е информацията, която сте длъжни да подавате към НАП до 14-то число на месеца, следващ месеца, през който дружеството е регистрирано по ЗДДС. Същата информация се подава и за месеците, през които няма дейност, но регистрацията по закона е активна.

Притежавам ДДС регистрация на основание чл.97а. Мога ли да издавам фактура на български клиент, трябва ли да начислявам в нея 20 процента ДДС?

Въпрос 3: Притежавам ДДС регистрация на основание чл.97а – предоставям услуги на данъчно задължено лице в ЕС. Мога ли да издавам фактура на български клиент, трябва ли да начислявам в нея 20 % ДДС? Трябва ли да включа тази фактура в дневника за продажбите за съответния месец при изготвянето и подаването на ДДС регистрите?

Отговор: Да, в конкретния случай може да бъде издадена фактура на български контрагент. В нея не следва да бъде начислен 20 % ДДС, като основанието за това е чл.113, ал.9 от Закона. Фактурата не трябва да се включва в дневника за продажбите за съответния данъчен период.

Въпрос 4: Отдавам краткосрочно с цел нощувка лична недвижима собственост, като за съответните резервации на имота ползвам платформите Booking и Airbnb. За тази цел съм регистрирано лице по ЗДДС на основание чл.97а. Какви са задълженията ми по този закон във връзка с придобитата регистрация по закона?

Отговор: Притежаваната от Вас регистрация по ЗДДС Ви задължава всеки месец да подавате регистрите по ЗДДС (декларация, дневник за покупките и продажбите). В конкретния случай регистрацията е направена във връзка с получаване на услуги от данъчно задължено лице, установено в ЕС. Booking и Аirbnb са точно такива дружества. За получените доставки действа принципа на обратно начисляване на ДДС. В счетоводната практика се използва термина „самооблагане“ по ДДС, като ДДС следва да бъде внесен от получателя на услугата. За целите на закона се съставя протокол. В него следва да бъде начислен 20 % данък (приложимата данъчна става в България) и да бъде включен в дневника за продажбите. По този начин за Вас възниква задължение да заплатите ДДС на територията на страната ни само и единствено за услугите, които получавате от тези дружества.

Въпрос 5: Дружеството ми е регистрирано на основание чл.97а от ЗДДС. Имам ли право да ползвам респ. да възстановя ДДС, което плащам по фактури, издадени от български доставчици с начислен ДДС по тях?

Отговор: Регистрацията на това основание е ограничаваща по отношение на ползването на ДДС. Представляваното от Вас дружество няма право да припада ДДС и респективно да възстановява същото, в случай, че то притежава само и единствено регистрация на основание чл.97а.

Въпрос 6: Имам регистрация по закона за ДДС на основание чл.97а. В същото време работя и с български контрагенти. За какво трябва да бъда внимателен?

Отговор: При така описаната ситуация трябва да бъдете много внимателен за следните две неща. Първото от тях е да не ползвате ДДС за получените от вас доставки, без значение дали се отнася за стоки или услуги. Второто важно нещо е да следите оборота на представляваното от Вас дружество, което е условие за задължителна регистрация на основание чл.96, ал.1. Регистрацията на основание чл.97а може да бъде определена като частична, затова е важно да се следи оборота на дружеството за периода от 12 последователни месеца. Ако за това период оборота надвиши определения в закона размер – към днешна дата 100 000 лева, това е основание за задължителна регистрация по Закона за ДДС. За тази цел трябва да се стартира нова процедура по регистрация, която не се покрива от действащата към момента регистрация на специално основание, а именно чл.97а. Неспазването на определените в закона срокове във връзка с повторната регистрация води до налагане на глоби и имуществени санкции за лицата.

Мога ли да прекратя регистрация или да се дерегистрирам по ЗДДС, с която съм се сдобил на основание чл.97а от този закон?

Въпрос 7: Управлявам дружество, регистрирано по специалния ред – налице е регистрация на основание чл.97а. Въпросната регистрация е придобита отдавна, като последните две години дружеството ми не е осъществявало търговска дейност. Наскоро стартирах ново бизнесначинание с това дружество, като съм забравил за това, че притежава точно този вид ДДС регистрация. Ползвал съм ДДС на закупените от мен стоки и услуги след като поднових дейност и съм начислявал ДДС за направените от мен продажби на територията на страната. Какво следва да направя сега, след като установявам, че нямам право на ДДС по фактури за покупките и не съм длъжен да начислявам ДДС за направените продажби?

Отговор: В този случай следва да бъдат коригирани подадените регистри по ЗДДС за месеците, в които дружеството е действало като търговец, притежаващ регистрация по общия ред – ползвало е и е начислявало 20% ДДС. Стъпките са следните – трябва да уведомите НАП за кои месеци сте установили, че сте допуснали грешка. След което да коригирате според техните указания дневниците си по ДДС за покупки и продажби едновременно, заедно с подадената справка-декларация. Може да уведомите НАП за откритото несъответствие с подаването на молба свободен текст. В нея е добре опишете подробно създалата се ситуация. Молбата следва да бъде подадена в деловодството на териториалната дирекция, обслужваща дружеството по неговото седалище и адрес на управление. Същата може да подадете и по електронен път чрез e-mail, изпратен на e-maila на определената дирекция, който e-mail да бъде открит в сайта на НАП, раздел Контакти. В срок от 30 дни молбата следва да бъде разпределена и разгледана от експерт на НАП, който да се свърже с Вас, за да определи по какъв начин и в какъв срок следва да бъде направена корекцията.

Въпрос 8: Мога ли да прекратя регистрация (да се дерегистрирам) по ЗДДС, с която съм се сдобил на основание чл.97а от този закон?

Отговор: Да, може, но за тази цел трябва да отпадне основанието за регистрация. Практически това означава, че не трябва да получавате/предоставяте услуги от/на данъчно задължени лица в ЕС. Дерегистрацията се осъществява по стандартния начин с подаване на заявление за дерегистрация към съответната ТД на НАП.

Въпрос 9: Мога ли да подам заявление за регистрация на доброволен принцип – чл.100, ал.1 от закона в случай, че към настоящия момент имам действаща регистрация на основание чл.97а от същия закон?

Отговор: Да, може да подадете въпросното заявление по електронен път или на хартиен носител в ТД на НАП Отдел Регистрации. След подаване на заявлението ще бъде направена проверка по документи от експерт в НАП, който да установи по безспорен начин, че до момента няма и не е имало основание за задължителна регистрация. Срокът на такава доброволна регистрация е 14 календарни дни, считано от датата на подаване на заявлението.

Въпрос 10: След направена проверка от НАП във връзка с прилагането на ЗДДС се установи, че представляваното от мен дружество неправомерно е ползвало ДДС по фактури за покупки заради действаща регистрация по ЗДДС на основание чл.97а. Дружеството не притежава други регистрации по този закон. Имам издаден ревизионен акт с начислени задължения за ДДС и лихви за това. Доколко действията на НАП са законосъобразни и мога ли да откажа да платя установените задължения?

Отговор: В описания случай действията на НАП са напълно законосъобразни. След като Вашето дружество притежава единствена регистрация по Закона за ДДС и то на основание чл.97а, същото няма право да ползва ДДС за получени доставки от всякакво естество. От друга страна имате право на защита, като в предвидения законов срок да предприемете действия по обжалването на издадения акт. Следва да сте наясно, че обжалването на този акт не спира неговото действие. След изтичане на срока за доброволно изпълнение (погасяване) на задълженията, приходната агенция има право да предприеме принудителни мерки, свързани със събирането на дължимите суми. Най-често прилаганите методи във връзка със събиране на задължения са запор на банкова сметка и имущество на дружеството, след което извършването на всякакъв вид търговска дейност е изключително затруднено.

С това завършваме и нашата тема, свързана с актуалните практически въпроси по отношение на регистрация по чл.97а от Закона за ДДС. Ако Вие имате въпроси, коренно различни от изброените в темата, може да се свържете с нас за консултация. Направете при нас безплатна консултация по темата. С текст DIVE97A може да заявите такава консултация по чрез e-mail или използвайки формата ни за контакт. Ние ще се свържем с вас обратно, за да уточним по какъв начин може да бъде извършена тя.

Очакваме Ви, позволете ни да Ви бъдем полезни!